Простими словами про складне! Організм кожної людини працює на "паливі" - глюкозі. Вона є прямим джерелом енергії, за рахунок якої організм існує у звичному режимі. При спалюванні глюкози побічні речовини не утворюються, це "чисте паливо".
Коли потреба в енергіії підвищується,запаси глюкози вичерпуються,організм переходить на "альтернативне паливо" - розщеплення жирів. Проте є важлива особливість. При розщеплюванні жирів утворюється необхідна нам глюкоза та кетонові тіла - "шкідливі домішки". В яких ситуаціях можливий перехід на "альтернативне паливо":
- стрес;
- надмірне фізичне навантаження;
- важкі хвороби;
- інфекційні/вірусні захворювання (зазвичай у дітей);
- кишкові інфекції.
Чому ацетонемічний синдром так часто і швидко розвивається у дітей?
Зазвичай у дорослих, при переході на "альтернативне паливо" усі шкідливі речовини знешкоджуються печінкою та виводяться з оргазізму без завдання шкоди.
А як у дітей?
Постійний фізичний розвиток, здобування нових навичок, формування психо-емоційних зв’язків - усе це потребує великої кількості енергії, запаси глюкози у дитячому організмі надзвичайно малі, тіло швидко переходить на "альтернативне паливо", а "шкідливі домішки" (кетонові тіла) печінка, в силу своєї незрілості, не здатна знешкодити і вони потравляють у кров.
Кетонові тіла порушують стабільність усіх обмінних процесів і розвивається ацетонемічний синдром, який уже проявляється симптомами. Симптоми ацетонемічного синдрому:
- млявість дитини;
- різке погіршення апетиту;
- запах "прілих фруктів";
- блювота, часто з повтореннями кожні 15-20 хв;
- сухість шкіри;
- блідість з нехарактерних рум’янцем на щоках;
- нудота, що згодом переростає у циклічну (через певні проміжки часу,15-20 хв).
Що робити?
При появі перших симптомів, або ризиків (ГРВІ, щойно перенесений стрес і т.п):
Даємо багато пити МАЛИМИ порціями (чайна, столова ложка) і ЧАСТО (кожні 5-10-15 хв) СОЛОДКІ чаї, компоти, узвари.
Якщо дозволяє вік дитини (більше 3-х років) можна дати льодяник (не шоколадний).
Перевірити вміст ацетону в сечі тест-смужками (доступні у аптеках). При позививному результаті (++ і білше), погіршенні стану дитини та неефективності профілактих заходів - негайна консультація з лікуючим лікарем! Praemonitus, praemunitus! Попереджений,значить озброєний!